Jak wynika z ustaleń Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce właściciel zwierząt nie posiadał wymaganych dokumentów uprawniających go do przetrzymywania tych gatunków. Dodatkowo, na terenie posesji odnaleziono zwłoki zakopanego rysia.
Ryś euroazjatycki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uznawany jest za zwierzę niebezpieczne. Jego przetrzymywanie wymaga szczególnych warunków i zgód. Serwale sawannowe, choć nie tak agresywne jak rysie, również wymagają odpowiedniej opieki i przestrzeni.
Śledztwo w toku
Sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej Kraków Nowa Huta. Śledczy czekają na opinię biegłego sądowego, która pozwoli na pełne wyjaśnienie okoliczności zdarzenia i podjęcie decyzji o dalszych krokach prawnych wobec właściciela zwierząt.
Za nielegalne przetrzymywanie zwierząt objętych ochroną gatunkową grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Apel o odpowiedzialność
Ta bulwersująca sytuacja pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Zwierzęta egzotyczne wymagają specjalistycznej opieki, której nie każdy jest w stanie zapewnić. Apelujemy o odpowiedzialność i zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków przetrzymywania zwierząt.
![Martwy ryś zakopany na terenie posesji w powiecie wielickim [FOTO] Dzikie koty nielegalnie przetrzymywano na terenie posesji w powiecie wielickim](https://static2.mjakmalopolska.pl/data/articles/xl-martwy-rys-zakopany-na-terenie-posesji-w-powiecie-wielickim-foto-1724187356-full.jpg)







![Gorący protest w mroźnym Krakowie. 1500 osób przeciwko SCT pod siedzibą ZDMK [FOTO, FILMY] SCT, strefa czystego transportu w Krakowie, Kraków, protest mieszkańców, protest krakowian, protest w Krakowie, Kraków strefa czystego transportu](https://static2.mjakmalopolska.pl/data/articles/sm-4x3-goracy-protest-w-mroznym-krakowie-1500-osob-przeciwko-sct-pod-siedziba-zdmk-foto-filmy-1768054206.jpg)

!["Fotopułapki na diesle" znikają tak jak znaki. Trwa walka z SCT w Krakowie [ZDJĘCIA] Kraków, SCT, strefa czystego transportu w Krakowie, fotopułapki, montowane na drzewach fotopułapki, znaki SCT](https://static2.mjakmalopolska.pl/data/articles/sm-4x3-fotopulapki-na-diesle-znikaja-tak-jak-znaki-trwa-walka-z-sct-w-krakowie-zdjecia-1768780115.png)


Napisz komentarz
Komentarze