Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec koszmaru 45-latki! Jej mąż ma zakaz zbliżania po serii gróźb!

Policjanci z Oświęcimia i Chełmka zatrzymali 49-letniego mieszkańca gminy Chełmek, podejrzanego o groźby karalne wobec swojej żony. Mężczyzna otrzymał policyjny i prokuratorski zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Sprawa rzuca światło na problem przemocy domowej i procedury mające na celu ochronę ofiar.
Mężczyzna w kajdankach
Mężczyzna w kajdankach

Autor: Canva

Podziel się
Oceń

Dramatyczne okoliczności i szybka interwencja

W sobotę, 17 maja, około godziny 15:00, policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku otrzymali zgłoszenie dotyczące gróźb karalnych. 45-letnia kobieta poinformowała, że jej 49-letni mąż, który kilka miesięcy temu wyprowadził się z domu, grozi jej za pośrednictwem wiadomości SMS. Funkcjonariusze natychmiast wszczęli poszukiwania. Jeszcze tego samego dnia, tuż przed godziną 19:00, mężczyzna został zatrzymany na terenie Oświęcimia i przewieziony do oświęcimskiej komendy.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Na podstawie zebranych dowodów, policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku przedstawili zatrzymanemu zarzut gróźb karalnych. Dodatkowo, zastosowano wobec niego policyjny zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną na okres dwóch tygodni.

Następnego dnia, w niedzielę 18 maja, Prokurator Rejonowy w Oświęcimiu również przedstawił 49-latkowi zarzut gróźb karalnych. Co więcej, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną na znacznie dłuższy okres – trzech miesięcy, a także objął podejrzanego dozorem policyjnym.

"Niebieska Karta" – wsparcie dla ofiar

Kluczowym elementem w tego typu sprawach jest procedura "Niebieska Karta", którą objęto pokrzywdzoną. Dzięki temu kobieta otrzyma kompleksową pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. To niezwykle ważne wsparcie, które ma na celu zapewnienie ofierze bezpieczeństwa i dostępu do niezbędnej pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej. W ramach tej samej procedury, podejrzany został objęty nadzorem dzielnicowego, co ma zapobiec dalszym incydentom przemocy.

Konsekwencje prawne i społeczny wymiar problemu

Za groźbę karalną polskie prawo przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności. Sprawa z Chełmka to kolejny przykład na to, jak ważne jest zgłaszanie przemocy domowej i szybka reakcja służb. Przemoc w rodzinie to problem, który często pozostaje niewidoczny, a jego ofiary zmagają się z poczuciem strachu i bezsilności. Działania takie jak zastosowanie "Niebieskiej Karty" oraz szybkie wprowadzenie zakazów zbliżania się są kluczowe w ochronie osób pokrzywdzonych i przerwaniu spirali przemocy.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama