Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie węże można spotkać w Małopolsce? Oto 4 gatunki, które mogą zaskoczyć na szlaku

Węże w Małopolsce fascynują zarówno turystów, jak i miłośników przyrody, choć wiele osób wciąż obawia się ich spotkania na szlaku. W rzeczywistości większość rodzimych gatunków jest zupełnie niegroźna i pełni ważną rolę w ekosystemie. W tym przewodniku poznasz cztery najważniejsze węże, które możesz napotkać w parkach i na trasach wędrówek po Małopolsce!
Wąż
Wąż

Autor: Pixabay

Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/bialy-i-szary-waz-na-brazowy-drewniany-blat-53964/

Podziel się
Oceń

Węże w Małopolsce – czy są groźne?

W Małopolsce, zarówno na szlakach, jak i w parkach, można spotkać cztery rodzime gatunki węży. Większość z nich jest zupełnie niegroźna dla człowieka, choć jeden z nich – żmija zygzakowata – to jedyny jadowity wąż w Polsce. Poznaj je bliżej i dowiedz się, jak je rozpoznać!

Zaskroniec zwyczajny – najpospolitszy wąż Małopolski

Natrix natrix to najczęściej spotykany wąż w Polsce i Małopolsce. Można go rozpoznać po charakterystycznych żółtych plamach „za skroniami”, które otacza czarna obwódka. Zaskroniec preferuje wilgotne tereny – brzegi rzek, jezior, bagna i lasy. Żywi się płazami, rybami i małymi gryzoniami. Jest całkowicie niegroźny i nieagresywny wobec ludzi. Gdy czuje zagrożenie, udaje martwego lub wydziela nieprzyjemną ciecz, która odstrasza drapieżniki.

Żmija zygzakowata – jedyny jadowity wąż w Polsce

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Ma spłaszczoną, trójkątną głowę i pionową źrenicę, a na grzbiecie widoczny jest ciemny zygzak. Dorosłe osobniki osiągają długość 50–90 cm. Żmija nie jest agresywna – atakuje tylko w obronie własnej, dlatego należy zachować ostrożność i nie próbować jej łapać. Występuje głównie na terenach górzystych, ale można ją spotkać także w lasach i na polanach Małopolski.

Gniewosz plamisty – „Miedzianka”, która myli się z żmiją

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca), zwany miedzianką, to niejadowity wąż o delikatnym, smukłym ciele i długości do 80 cm. Charakteryzuje się drobnymi plamkami na grzbiecie, które układają się w „drabinkę”. Głowa jest słabo oddzielona od tułowia, a pysk zaokrąglony. Gniewosz często bywa mylony ze żmiją, ale nie jest jadowity i jest zupełnie niegroźny. Występuje głównie na terenach nizinnych, choć w Małopolsce można go spotkać także w wyższych partiach gór.

Wąż Eskulap – największy i najrzadszy wąż w Polsce

Wąż Eskulap (Zamenis longissimus) to największy i najrzadszy wąż w Polsce. Osiąga długość do 1,7 metra, a jego głowa przypomina „uśmiechniętą” lub „zaskoczoną”. Wąż ten jest świetnym wspinaczem i lubi przebywać w koronach drzew. W Polsce występuje bardzo rzadko, głównie w Bieszczadach, ale pojedyncze osobniki można spotkać także w Małopolsce. Jest objęty ochroną ścisłą i wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek krytycznie zagrożony.

Jak rozpoznać węże Małopolski? – praktyczne wskazówki

  • Zaskroniec zwyczajny: żółte plamy za skroniami, długość do 1,5 m, lubi wodę, niegroźny.

  • Żmija zygzakowata: trójkątna głowa, pionowa źrenica, zygzak na grzbiecie, jadowita.

  • Gniewosz plamisty: smukłe ciało, plamki w „drabinkę”, głowa słabo oddzielona od tułowia, niegroźny.

  • Wąż Eskulap: bardzo duży (do 1,7 m), „uśmiechnięta” głowa, rzadki, niegroźny.

Co zrobić, gdy spotkasz węża?

  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać węża.

  • Obserwuj z bezpiecznej odległości.

  • W przypadku ukąszenia przez żmiję – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Pamiętaj, że wszystkie węże w Polsce są pod ochroną.

Węże w Małopolsce – ciekawostki i fakty

  • Zaskroniec zwyczajny jest najpospolitszym wężem w Polsce i często spotykanym w Małopolsce.

  • Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w kraju.

  • Gniewosz plamisty bywa mylony ze żmiją, ale jest zupełnie niegroźny.

  • Wąż Eskulap to największy i najrzadszy wąż w Polsce, objęty ochroną ścisłą.

Spotkanie z wężem w Małopolsce może być niezapomnianym przeżyciem i okazją do obserwacji fascynującej natury. Pamiętaj, że wszystkie te gady są objęte ochroną i zasługują na nasz szacunek. Wybierając się na szlak, miej oczy szeroko otwarte – być może właśnie Ty staniesz się świadkiem ich niezwykłego świata!


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama