Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Ostateczna decyzja Marszałka Hołowni. Zaprzysiężenie Karol Nawrocki 6 Sierpnia!

Koniec sagi pt. "Uwalić Wybory Prezydenckie". Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oficjalnie potwierdził datę zaprzysiężenia nowo wybranego Prezydenta RP, Karola Nawrockiego. Uroczyste Zgromadzenie Narodowe, podczas którego Prezydent-elekt złoży przysięgę, odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10:00 w sali posiedzeń Sejmu. To kluczowy moment w polskiej polityce, symbolizujący ostateczne przekazanie władzy od ustępującego Prezydenta Andrzeja Dudy.
Szymon Hołownia, Karol Nawrocki, Prezydent RP, Zgromadzenie Narodowe, marszałek Szymon Hołownia
Podziel się
Oceń

Decyzja Hołowni kończy okres spekulacji i niepewności, które towarzyszyły procesowi powyborczemu. Kancelaria Sejmu potwierdziła, że marszałek podpisał stosowne postanowienie w sprawie organizacji wydarzenia. - Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta RP – poinformowano w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Koniec kadencji Andrzeja Dudy i początek nowej ery

6 sierpnia będzie dniem, w którym Prezydent Andrzej Duda oficjalnie zakończy swoją drugą kadencję, otwierając drogę Karolowi Nawrockiemu do objęcia urzędu. Ta zmiana na stanowisku głowy państwa jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń politycznych ostatnich lat i budzi szerokie zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zapowiedzi Hołowni i kulisy rozmów

Szymon Hołownia już w czerwcu deklarował gotowość do zwołania Zgromadzenia Narodowego, jednak uzależniał to od zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich przez Sąd Najwyższy. - W demokracji wola wyborców jest święta – podkreślał wówczas na platformie X (dawniej Twitter), dając do zrozumienia, że uszanuje każdą decyzję.

Marszałek Sejmu poruszył temat zaprzysiężenia także podczas konferencji prasowej 7 lipca, po spotkaniu z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Okazało się, że kwestia ta była przedmiotem licznych pytań ze strony opozycji. - Zresztą rozmawialiśmy o kilku rzeczach. Po pierwsze temat, który w rozmowach z Prawem i Sprawiedliwością wraca przy każdym spotkaniu. Oni nie wiedzą, czy będzie zaprzysiężenie, oni wciąż nie są tego pewni. Nie mają jasności w tej sprawie, więc pytają – mówił Hołownia, ujawniając kulisy politycznych negocjacji. 

Przebieg ceremonii zaprzysiężenia – co nas czeka?

Zaprzysiężenie nowego prezydenta to nie tylko formalność, ale także uroczysta ceremonia o głębokim znaczeniu symbolicznym. Składa się z dwóch głównych części:

  1. Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym: To właśnie to wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w Sejmie. W jego trakcie Prezydent-elekt złoży uroczystą przysięgę, przyjmując na siebie obowiązki i odpowiedzialność głowy państwa.

  2. Wojskowa ceremonia przejęcia Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP: Ta część uroczystości odbywa się później, z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych, wojska i społeczeństwa. Podczas niej Prezydent przyjmuje meldunek, dokonuje przeglądu kompanii honorowej, oddaje honory Grobowi Nieznanego Żołnierza, a następnie symbolicznym pocałunkiem sztandaru i podniesieniem proporca Prezydenta na maszt przyjmuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Na koniec ceremonii Prezydent składa wieniec i wygłasza swoje pierwsze orędzie jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Decyzja marszałka Hołowni wyznacza jasną ścieżkę dla polskiej polityki na najbliższe tygodnie i miesiące, koncentrując uwagę na nadchodzącej ceremonii zaprzysiężenia i początkach prezydentury Karola Nawrockiego.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama