Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Pilne! Małopolska tonie, a rząd zwalnia - Prezes Wód Polskich odwołana w czasie nawałnic!

Zapadła sensacyjna decyzja! Gdy Małopolska zmaga się z potężnymi burzami i ulewnymi deszczami, które sparaliżowały region i wymagały setek interwencji straży pożarnej, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak z dniem 7 lipca 2025 roku odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1023102626183448&id=100054511597296&set=a.546981610462221

Podziel się
Oceń

To prawdziwa bomba informacyjna, która z pewnością wywoła gorącą dyskusję. Decyzja o odwołaniu szefa instytucji odpowiedzialnej za gospodarkę wodną w kraju zapadła w momencie, gdy Małopolska przeżywa prawdziwy kataklizm pogodowy. Powalone drzewa, uszkodzone dachy i lokalne podtopienia to codzienność ostatnich godzin. Czy dymisja ma związek z obecną sytuacją hydrologiczną w regionie?

Małopolska na kolanach, a Wody Polskie bez Prezesa

Miniona doba przyniosła ponad 500 interwencji straży pożarnej w Małopolsce, z czego najwięcej w powiatach brzeskim i bocheńskim. W Brzeźnicy ewakuowano harcerzy z obozu, a IMGW wydało najwyższy, III stopień ostrzeżenia przed deszczami dla pięciu małopolskich powiatów, zapowiadając opady rzędu nawet 170 mm! Sytuacja jest dramatyczna, a prognozy na najbliższe dni również nie napawają optymizmem.

"Z dniem 7 lipca 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie" – czytamy w oficjalnym komunikacie resortu. Nagła dymisja Joanny Kopczyńskiej nastąpiła w przeddzień nadejścia nad Polskę tzw. niżu genueńskiego, który według prognoz, przyniesie bardzo wysokie opady deszczu w stosunkowo krótkim czasie.

Informację potwierdziła w rozmowie z portalem tvrepublika.pl rzeczniczka Wód Polskich Karolina Gaweł.

- Tak, mogę potwierdzić, że taka informacja o odwołaniu pani prezes jest na stronach ministerstwa. Nic więcej na tą chwilę powiedzieć nie mogę

- powiedziała tuż przed 20-ą.

Zeszłoroczny niż genueński spowodował we wrześniu powódź w południowo-zachodniej Polsce, dotykając województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Straty w tych regionach szacowano w miliardach złotych, a 16 września 2024 roku Rada Ministrów wprowadziła trzydziestodniowy stan klęski żywiołowej.

Wody Polskie, główny podmiot odpowiedzialny za gospodarowanie zasobami wodnymi Polski, ostrzegają: "Należy spodziewać się gwałtownych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w zlewniach górskich, wyżynnych i na terenach zurbanizowanych. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Istnieje możliwość występowania lokalnych podtopień oraz wystąpienia powodzi błyskawicznych "Flash Flood"".

Kryzys czy nowa strategia? Polityczne echa dymisji

Właśnie w takim momencie, kiedy służby ratunkowe pracują na najwyższych obrotach, by walczyć ze skutkami żywiołu, a mieszkańcy z niepokojem patrzą w niebo, resort infrastruktury zdecydował się na tak drastyczny krok. Odwołanie Prezesa Wód Polskich w obliczu trwających nawałnic i zbliżającego się zagrożenia rodzi wiele pytań.

Były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z lat 2015-2020, Marek Gróbarczyk, skomentował sytuację na platformie X, pisząc: "Jeszcze się dobrze nie rozpadało, a oni już mają kryzys? Prawdopodobnie poszło o zbiorniki retencyjne – nie chciała ich opróżniać niezgodnie z instrukcją, której nie zmienili po ostatniej powodzi, a w tle dramat kolejnej powodzi!". Jego słowa sugerują, że dymisja może być związana z rozbieżnościami w kwestii zarządzania retencją wodną.

Joanna Kopczyńska objęła stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie 11 stycznia 2024 roku. Wcześniej zajmowała szereg kluczowych stanowisk związanych z gospodarką wodną i ochroną środowiska, w tym zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących w IMGW-PIB, przewodniczącej Polskiej Delegacji do HELCOM, a także dyrektorskich funkcji w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwie Środowiska. Była również zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym i członkiem Rady Naukowej IMGW-PIB. Jej bogate doświadczenie tylko potęguje pytania o prawdziwe przyczyny tak nagłego odwołania.

Co dalej z bezpieczeństwem Wodnym Małopolski?

Odwołanie Joanny Kopczyńskiej otwiera furtkę do spekulacji. Kto zastąpi ją na tym odpowiedzialnym stanowisku? I jak szybko nowy prezes będzie w stanie podjąć skuteczne działania w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji hydrologicznej w kraju, a zwłaszcza w tak dotkniętych regionach jak Małopolska?

Mieszkańcy Małopolski z pewnością z niepokojem śledzić będą dalszy rozwój wydarzeń. Priorytetem powinno być teraz zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczna walka ze skutkami ulew. Czy ta nagła zmiana na szczytach Wód Polskich wpłynie na efektywność tych działań? Czas pokaże. Jedno jest pewne – w obliczu trwającej klęski żywiołowej i nadchodzącego niżu, decyzja ta nabiera szczególnego, wręcz sensacyjnego, wymiaru.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama