Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwają poszukiwania zaginionego turysty mimo 3 stopnia zagrożenia lawinowego

Od kilku dni w najwyższych polskich górach trwa dramatyczna walka z czasem i żywiołem, której celem jest odnalezienie zaginionego turysty. Funkcjonariusze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) prowadzą niezwykle intensywne działania poszukiwawcze, które mimo ogromnego zaangażowania sił i środków nie przyniosły dotąd przełomu. Wczorajsze próby lokalizacji mężczyzny zakończyły się fiaskiem, jednak ratownicy nie poddali się i wykorzystali czwartkowe, krótkotrwałe okno pogodowe, aby od świtu wznowić penetrację terenu w najbardziej prawdopodobnych miejscach pobytu zaginionego.
Podhale, Tatry, powiat tatrzański, poszukiwania zaginionego turysty w okolicy Kasprowego Wierchu, Andrzej Dubiel, zaginiony, poszukiwania Andrzeja Dubiela

Autor: TOPR

Podziel się
Oceń

Główny ciężar dzisiejszych operacji spoczął na rejonie Kasprowego Wierchu, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Beskidu oraz strategicznej grani rozciągającej się między Kasprowym Wierchem a Świnicką Przełęczą. Działania te miały charakter transgraniczny, gdyż ratownicy przeczesywali stoki po obu stronach granicy państwowej, starając się wykluczyć każdą potencjalną ścieżkę, którą mógł obrać turysta. Precyzyjne przeszukiwanie żlebów i partii podszczytowych odbywało się w ekstremalnie trudnym terenie, gdzie każdy krok ratowników był obarczony wysokim ryzykiem z powodu niestabilnej pokrywy śnieżnej.

Komunikat KPP w Zakopanem

Trwają poszukiwania Andrzeja Dubiela, mieszkańca Warszawy.

📅 Ostatni raz widziany: 14 lutego 2026 r. ok. godz. 12:30

📍 Miejsce: rejon Suchej Przełęczy w Tatrach

Ustalono również, że mężczyzna był widziany tego dnia w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach.

Rysopis:

wzrost 181–185 cm

krępa budowa ciała

Ubrany był w:

brązową kurtkę puchową

jasną czapkę

buty trekkingowe

Mężczyzna od czasu wyjścia w góry nie nawiązał kontaktu z rodziną ani nie wrócił do miejsca zamieszkania.

🔎 Czynności poszukiwawcze prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem.

📞 Kontakt:

47 834 74 00

47 834 74 04

📞 Numer alarmowy: 112

➡️ Prosimy o pilny kontakt wszystkie osoby, które widziały mężczyznę 14 lutego 2026 r. w rejonie Suchej Przełęczy, Kasprowego Wierchu lub na szlakach w tej okolicy.

Specjalistyczny sprzęt i międzynarodowa współpraca służb ratunkowych

W szeroko zakrojoną akcję zaangażowano potężne siły, w skład których weszło każdorazowo około 20 wykwalifikowanych ratowników TOPR, wspieranych przez kolegów ze słowackiej Horskej Záchrannej Služby (HZS). Ta polsko-słowacka kooperacja pozwoliła na jednoczesne monitorowanie ogromnego obszaru górskiego, co jest kluczowe w sytuacjach, gdy liczy się każda godzina. Współpraca jednostek z obu krajów po raz kolejny udowodniła, że ratownictwo górskie nie zna granic, a wymiana informacji i wspólne manewry w terenie są niezbędne do prowadzenia tak skomplikowanych operacji.

Podczas poszukiwań wykorzystano najnowocześniejsze zdobycze techniki, w tym detektory systemu RECCO, które pozwalają na lokalizację nadajników lub specjalnych płytek wbudowanych w odzież górską, a także śmigłowiec ratowniczy operujący nad graniami. Do akcji wprowadzono również wyszkolonego psa lawinowego oraz drony wyposażone w systemy specjalistycznej analizy zdjęć, które klatka po klatce badają ukształtowanie terenu w poszukiwaniu anomalii kolorystycznych lub śladów obecności człowieka. Mimo zastosowania tak zaawansowanych narzędzi, do momentu pogorszenia się aury, nie odnotowano żadnego sygnału ani śladu, który mógłby naprowadzić ratowników na zaginionego.

Eskalacja zagrożenia lawinowego i przymusowe przerwanie działań

Niestety, natura po raz kolejny pokazała swoją przewagę nad technologią i ludzkim wysiłkiem, wymuszając w godzinach popołudniowych wstrzymanie operacji w terenie. Gwałtownie pogarszające się warunki atmosferyczne, charakteryzujące się silnym wiatrem obniżającym widoczność oraz odczuwalną temperaturę, stworzyły realne zagrożenie dla życia samych ratowników. Kluczowym czynnikiem decydującym o przerwaniu akcji był gwałtowny wzrost ryzyka zejścia lawin, co w połączeniu z brakiem jakichkolwiek punktów zaczepienia w dotychczasowych poszukiwaniach, zmusiło kierownictwo wyprawy do wycofania zespołów z wyższych partii gór.

Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że pokrywa śnieżna jest słabo związana na wielu stromych stokach, a wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Ratownicy TOPR apelują o najwyższą ostrożność i przypominają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga ogromnego doświadczenia, umiejętności rzetelnej oceny stabilności śniegu oraz perfekcyjnego wyboru bezpiecznej drogi. Góry w obecnym stanie nie wybaczają najmniejszych błędów, a każda nieprzemyślana decyzja o wyjściu powyżej górnej granicy lasu może zakończyć się tragicznie, obciążając jednocześnie i tak już wyeksploatowane służby ratunkowe.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama