Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Najstarszy uniwersytet w Polsce i jego tajemnice – Collegium Maius odsłania sekrety!

Collegium Maius w Krakowie to miejsce, gdzie historia spotyka się z tajemnicą. Najstarszy uniwersytet w Polsce kryje niezwykłe legendy, unikatowe eksponaty i sekrety wielkich uczonych, takich jak Mikołaj Kopernik. Odkryj, co naprawdę skrywa serce Uniwersytetu Jagiellońskiego i dlaczego warto tu zajrzeć!
Collegium Maius
Collegium Maius

Autor: mik Kraków

Źródło: https://www.flickr.com/photos/mik_krakow/17206120076/

Podziel się
Oceń

Uniwersytet Jagielloński – kolebka polskiej nauki

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to nie tylko najstarsza uczelnia w Polsce, ale także jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Został założony 12 maja 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego jako Studium Generale, oferując naukę na trzech wydziałach: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. To właśnie tu kształcili się najwybitniejsi polscy uczeni, a jego historia nierozerwalnie łączy się z dziejami Krakowa i całej Polski.

Collegium Maius – serce uniwersytetu pełne tajemnic

Najstarszym zachowanym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego jest Collegium Maius, którego początki sięgają 1397 roku. To właśnie dzięki królowej Jadwidze Andegaweńskiej i Władysławowi Jagielle uczelnia została odnowiona i wzbogacona o wydział teologiczny – najważniejszy w średniowieczu. Budynek, zachowany do dziś w niemal niezmienionej formie, skrywa wiele architektonicznych ciekawostek, takich jak fragmenty średniowiecznych murów czy kabłączek do zamykania ulicy na noc w trosce o bezpieczeństwo miasta.

Zegar, który gra i opowiada historię

Jedną z największych atrakcji Collegium Maius jest słynny zegar z ruchomymi figurkami. Obecny mechanizm to już czwarta konstrukcja w dziejach budynku – pierwszy zegar pojawił się tu przed 1465 rokiem. Codziennie o wyznaczonych godzinach (9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00) można zobaczyć pochód historycznych postaci związanych z uniwersytetem: królową Jadwigę, Władysława Jagiełłę, św. Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja, rektora Stanisława ze Skalbmierza i pedla. Zegarowi towarzyszy wyjątkowa oprawa muzyczna, która przenosi widzów w czasy świetności Akademii Krakowskiej.

Skarby po Koperniku i średniowieczne instrumenty naukowe

Collegium Maius to także prawdziwa skarbnica pamiątek po jednym z najsłynniejszych studentów – Mikołaju Koperniku. W muzeum można zobaczyć m.in. Skarbiec Kopernika z cennymi zbiorami z czasów jego studiów, a także unikatowe średniowieczne instrumenty astronomiczne: torquetum, globus nieba i astrolabium, przekazane przez profesora Marcina Bylicę z Olkusza w 1493 roku. Wśród eksponatów znajdują się również najstarsze astrolabium arabskie z 1056 roku, kolekcja zegarów słonecznych oraz dokumenty potwierdzające obecność Kopernika w Krakowie.

Collegium Maius dziś – muzeum pełne legend

Obecnie Collegium Maius mieści Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które dokumentuje dzieje uczelni i prezentuje bogatą kolekcję naukowych eksponatów: astrolabia, globusy, mikroskopy, pompy próżniowe, portrety profesorów i darczyńców oraz pamiątki po wielkich Polakach. To miejsce, gdzie historia przeplata się z legendą, a każdy zakamarek budynku skrywa własną opowieść.

Uniwersytet Jagielloński i Collegium Maius to nie tylko najstarsza uczelnia w Polsce, ale także miejsce, gdzie historia, nauka i legenda tworzą niepowtarzalną atmosferę. Od grającego zegara po skarby po Koperniku – każdy znajdzie tu coś, co zaskoczy i zainspiruje. Jeśli szukasz prawdziwych tajemnic Krakowa, Collegium Maius jest miejscem, które musisz odwiedzić!


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama