Sygnet z tajemniczym znakiem – kim był właściciel?
Odnaleziony sygnet wyróżnia się owalną tarczką z wyraźnym symbolem – być może gmerkiem rzemieślniczym – umieszczonym na heraldycznej tarczy typu niemieckiego. Nad symbolem widnieją litery „IC”, a całość zdobią poprzeczne żłobki. Eksperci nie mają wątpliwości: to unikatowy przedmiot, który mógł należeć do przedstawiciela elity średniowiecznego Krakowa.
Bastion Władysława IV – prace remontowe odsłaniają kolejne warstwy historii
Odkrycia dokonano w trakcie szeroko zakrojonego remontu Bastionu Władysława IV. Ten fragment fortyfikacji kryje w sobie parter gotyckiej baszty ufundowanej przez Władysława Jagiełłę – pozostałość po jednej z trzech baszt osłaniających dawną bramę Dolną, główny wjazd na Wawel od XIV do XIX wieku. Prace mają na celu nie tylko zabezpieczenie zabytku przed degradacją, ale także umożliwiają archeologom dotarcie do nieznanych dotąd reliktów przeszłości.
Nowa trasa „Międzymurze” – turystyczny hit sezonu 2025
Już w maju turyści będą mogli po raz pierwszy przejść nową podziemną trasą „Międzymurze”, gdzie zobaczą relikty średniowiecznych budowli i urządzeń obronnych, dotąd dostępne wyłącznie archeologom. Nowoczesna, multimedialna ekspozycja pozwoli zwiedzającym poczuć ducha dawnych czasów i z bliska przyjrzeć się najnowszym odkryciom.
Odkrycie, które może zmienić historię Wawelu?
Wstępne analizy wskazują, że odnaleziony sygnet i inne zabytki będą przedmiotem szczegółowych badań naukowych. Archeolodzy nie wykluczają, że znalezisko rzuci nowe światło na życie codzienne i strukturę społeczną średniowiecznego Krakowa. To kolejny dowód na to, że Wawel wciąż kryje wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.
Napisz komentarz
Komentarze