Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Nie uwierzysz, co kryje Zakopane! 7 niesamowitych ciekawostek z przeszłości

Zakopane to nie tylko tłumy turystów i słynne Krupówki – stolica Tatr skrywa wiele zaskakujących tajemnic! Poznaj siedem szokujących faktów z historii tego niezwykłego miejsca, o których nie mówi się na co dzień. Numer 5 zaskoczy nawet największych miłośników góralskich klimatów!
Krupówki
Krupówki

Autor: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: https://www.flickr.com/photos/polandmfa/12966610644

Podziel się
Oceń

Skąd naprawdę wzięła się nazwa Zakopane?

Pierwsza pisemna wzmianka o Zakopanem pojawiła się w 1605 roku, ale sama nazwa ma kilka fascynujących wyjaśnień. Według najbardziej prawdopodobnej teorii, słowo „Zakopane” pochodzi od określenia „kopane”, oznaczającego miejsce wykarczowane w lesie pod uprawę. Jednak góralskie legendy głoszą, że nazwa wzięła się od pasterza, który zakopał w ziemię ziarna zboża, by sprawdzić, czy ziemia nadaje się do uprawy – gdy zboże pięknie wzeszło, postanowił się tu osiedlić. Tak powstała nowa osada, której początki sięgają XVII wieku.

Legendarni zbójnicy i ich sekrety

Zakopane i okolice były niegdyś prawdziwym eldorado dla zbójników. Krążyły legendy o ukrytych w tatrzańskich jaskiniach skarbach, które miały być strzeżone przez czarownice i obłożone klątwą. Zbójnicy, tacy jak słynny Wojtek Mateja z Czerwiennego, pomagali biednym, a bogatych karali za krzywdy chłopów. Ich kompanie rozpadły się z czasem, ale opowieści o zaczarowanych skarbach i zbójeckich przysięgach do dziś pobudzają wyobraźnię mieszkańców i turystów.

Góralskie tradycje, które przetrwały wieki

Góralska kultura to nie tylko muzyka i taniec, ale także unikalne zwyczaje pasterskie. Przed wypędzeniem owiec na hale baca z rodziną odmawia specjalną modlitwę, a zwierzęta święci się gałązkami jodły i wodą święconą. Ciekawostką jest, że tylko owca przewodniczka dostaje najmniejszy dzwonek, a owce mleczne nie noszą dzwoneczków, bo według górali pogarsza to jakość mleka. Te tradycje są żywe do dziś i stanowią o wyjątkowości regionu.

Jak powstała najsłynniejsza ulica Krupówki?

Krupówki to dziś serce Zakopanego, ale zaczynały jako zwykła ścieżka łącząca hutę w Kuźnicach z kościołem na Nawsiu. Dopiero po 1870 roku zyskały status ulicy, a pierwszy dom letniskowy powstał tu w 1878 roku. Wraz z rosnącą liczbą turystów zaczęły pojawiać się kolejne wille, sklepy i restauracje. W okresie międzywojennym Krupówki stały się centrum handlowym i usługowym miasta, a dziś są jednym z najbardziej rozpoznawalnych deptaków w Polsce.

Pierwszy kościół i buntowniczy górale

Budowa pierwszego kościoła parafialnego w Zakopanem rozpoczęła się w 1847 roku, gdy była to jeszcze niewielka osada. Co ciekawe, niektóre kapliczki budowali… przestępcy, którzy zostali tu osiedleni w ramach pokuty! Ale to nie wszystko – w 1918 roku, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, górale z Zakopanego zorganizowali wiec, podczas którego ogłosili powstanie niepodległej Polski. Była to jedna z pierwszych publicznych deklaracji niepodległości na ziemiach polskich – ten fakt zaskakuje nawet historyków!

Oscypek – więcej niż ser

Oscypek, symbol Podhala, ma korzenie sięgające XIV wieku i tradycji wołoskich pasterzy, którzy przynieśli do Polski nie tylko technikę wypasu, ale i recepturę sera. Produkcja oscypka była ściśle regulowana prawem i wiązała się z systemem danin. To nie tylko przysmak, ale i element tożsamości górali, a dziś także magnes na turystów, którzy mogą spróbować swoich sił w jego produkcji podczas warsztatów w Muzeum Oscypka.

Zakopane dziś: od wioski do turystycznego imperium

Zakopane przeszło drogę od małej osady pasterskiej do jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Rozwój miasta nabrał tempa w XIX wieku dzięki popularyzacji klimatu przez Tytusa Chałubińskiego. Dziś turystyka jest główną gałęzią gospodarki, a liczba odwiedzających rośnie z roku na rok. Miasto nieustannie się rozwija, oferując coraz więcej luksusowych atrakcji, hoteli i restauracji, ale nie zapomina o swoich góralskich korzeniach.

Zakopane to miejsce pełne tajemnic, legend i nieoczywistych historii. Jeśli myślisz, że znasz stolicę Tatr – te fakty na pewno Cię zaskoczą!


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama