Kulisy pożaru na Marywilskiej – śledczy wskazują na Rosję
Pożar hali targowej przy Marywilskiej 44, który wybuchł 12 maja 2024 roku, był jednym z największych w ostatnich latach. Spłonęło około 1,4 tysiąca sklepów i punktów usługowych, a straty liczone są w setkach milionów złotych. Jak wynika z oświadczenia ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka, pożar był efektem podpalenia zleconego przez rosyjskie służby specjalne. Część sprawców już przebywa w areszcie, a pozostali są poszukiwani.
„Mamy pogłębioną wiedzę na temat zlecenia i przebiegu podpalenia oraz sposobu jego dokumentowania przez sprawców. Działania ich były organizowane i kierowane przez ustaloną osobę przebywającą w Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oficjalnym komunikacie polskich władz.
Retorsja dyplomatyczna – zamknięcie konsulatu w Krakowie
W odpowiedzi na te ustalenia, minister Radosław Sikorski wycofał zgodę na funkcjonowanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. To pierwszy tak stanowczy krok wobec Rosji od lat. Jak podkreślił Sikorski, Polska nie będzie tolerować aktów sabotażu i wojny hybrydowej prowadzonej przez rosyjskie służby na swoim terytorium.
„W związku z dowodami, że to rosyjskie służby specjalne dokonały karygodnego aktu dywersji wobec centrum handlowego przy Marywilskiej, podjąłem decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie” – poinformował szef MSZ.
Co dalej? Polska zapowiada kolejne kroki
Zamknięcie konsulatu to nie koniec. Władze zapowiadają dalsze działania, jeśli Rosja nie zaprzestanie wrogiej działalności na terenie Polski. W grę wchodzi nawet wydalenie rosyjskiego ambasadora, jeśli akty dywersji będą się powtarzać.
Rosja odpowiada groźbami – eskalacja na linii Warszawa-Moskwa
Decyzja Polski wywołała gwałtowną reakcję Moskwy. Rosyjskie media i przedstawiciele władz określili zamknięcie konsulatu jako „wrogi krok” i zapowiedzieli „bolesną odpowiedź”. W sieci pojawiły się groźby i ataki personalne wymierzone w Radosława Sikorskiego.
Marywilska 44 – symbol wojny hybrydowej
Pożar Marywilskiej stał się symbolem nowego etapu wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję przeciwko Polsce. Polskie służby podkreślają, że działania rosyjskie obejmują nie tylko akty sabotażu, ale też cyberataki, dezinformację i destabilizację sytuacji na granicy z Białorusią.
Polska mówi „dość” – bezpieczeństwo narodowe priorytetem
Decyzja o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Krakowie pokazuje, że Polska nie zamierza biernie przyglądać się agresywnym działaniom ze strony Rosji. To jasny sygnał: bezpieczeństwo Polaków i suwerenność państwa są najważniejsze. Władze zapowiadają, że będą konsekwentnie reagować na każdy akt wrogości.
Napisz komentarz
Komentarze