Wzruszające spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Papieżem Leonem XIV miało miejsce w Watykanie, gdzie polski prezydent został przyjęty na audiencji. Jak podkreślił sam Duda, była to wizyta "specyficzna" – z jednej strony powitalna dla Ojca Świętego, który pontyfikat rozpoczął zaledwie 8 maja, z drugiej zaś "pożegnalna" dla urzędującego Prezydenta RP.
Prezydent Duda nie tylko pożegnał się z Ojcem Świętym, ale również wybiegł w przyszłość, prosząc Papieża, aby jak najszybciej przyjął nowego Prezydenta RP, Karola Nawrockiego, po objęciu przez niego urzędu. Duda ponowił także zaproszenie Ojca Świętego do Polski, podkreślając, jak bardzo Polacy pragną spotkać się z nim, modlić się i otrzymać błogosławieństwo dla narodu i ojczyzny.
Ukraina i rola Donalda Trumpa
Ważnym punktem rozmów prezydenta Dudy z Papieżem Leonem XIV była sytuacja na Ukrainie. Prezydent poinformował Ojca Świętego o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Obaj przywódcy zgodzili się, że Donald Trump, biorąc pod uwagę potencjał Stanów Zjednoczonych, jest osobą, która może najbardziej przyczynić się do skłonienia stron konfliktu do negocjacji.
Hołd dla Jana Pawła II i symbolika daty
Podczas wizyty w Watykanie prezydent Duda spotkał się również z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem, oraz złożył kwiaty na grobie Świętego Jana Pawła II.
Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, 18 maja wzięli udział w Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat Papieża Leona XIV. Ta data miała szczególne znaczenie – przypadła dokładnie w 105. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Prezydent Duda podkreślił wówczas, że wielkie dziedzictwo Papieża-Polaka – oparte na pokoju, odwadze, umiłowaniu wolności i solidarności – a także jego osobista świętość, powinny wspierać nowego Ojca Świętego w pełnieniu misji apostolskiej i czynieniu świata lepszym.
Ta wizyta stanowiła nie tylko symboliczne pożegnanie urzędującego prezydenta, ale także wytyczyła kierunek dla przyszłych relacji między Polską a Watykanem, z naciskiem na kontynuację dialogu i wspólne dążenie do pokoju.
Napisz komentarz
Komentarze