Zalipie, niewielka wieś w południowej Polsce. Jest wsią pełną kolorów. Pewnie z tego powodu wieś przyciąga uwagę nie tylko Polaków, ale również turystów z zagranicy. Znakiem rozpoznawczym Zalipia są motywy kwiatowe malowane na domach. Zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnątrz domów. Motywy kwiatowe znajdujemy nie tylko na domach, ale też na studniach, płotach, ulach i innych obiektach wiejskich obejść. Zalipiańskie kwiaty możemy również “spotkać” na przydrożnych kapliczkach. Malunki te dodają wsi wiosennego uroku. Dziś w Zalipiu możemy odnaleźć około 40 malowanych domów (na około 100 budynków we wsi).
Początki tradycji sięgają przełomu XIX i XX wieku. Ówczesne gospodynie chcąc zasłonić okopcone ściany swych dymnych chat (nie było wówczas kominów) zaczęły ozdabiać wnętrza i elewacje domów kolorowymi malunkami. W miarę upływu czasu tradycja rozprzestrzeniła się na płoty, studnie, ule, psie budy i budynki gospodarcze.
Największą propagatorką malowania domów w Zalipiu była pani Felicja Curyłowa. Pani Felicja była pomysłodawczynią i organizatorką konkursu na najpiękniej ozdobiony dom.
Obecnie konkurs odbywa się corocznie. Organizowany jest pod nazwą ”Malowana Chata” przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, przy udziale Domu Malarek w Zalipiu. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 roku i początkowo nie odbywał się co roku. Jest to najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce.
We wsi zachowała się, w niezmienionej formie, zagroda Felicji Curyłowej, pod numerem 135. Dom ten jest ozdobiony od stóp do głów. Znajdujemy tu również inne elementy związane z tradycją malowania domów. Obecnie w jej zagrodzie funkcjonuje filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Drugą największą atrakcją Zalipia, obok zagrody Felicji Curyłowej jest Dom Malarek. Dom pełni rolę lokalnego Domu Kultury. Jest miejscem spotkań i dzielenia się doświadczeniami przez zalipiańskie twórczynie. Można w nim posłuchać o tradycji malowania domów. Wziąć udział w warsztatach malowania i kupić pamiątki.
W sąsiedztwie Domu Malarek znajdują się przepięknie malowana chatka i równie urocza studnia.
Zalipie słynie nie tylko z malowania, ale również z wycinanek, ozdób z bibuły i słomy.
Wieś ma swój kościół wypełniony kolorowymi malowidłami oraz pięknie przyozdobioną plebanię. Malowidła zostały wykonane wg projektu plastyka pod kierunkiem Felicji Curyłowej.
Zalipie jest wpisane na krajową listę UNESCO. Potwierdza to tylko wyjątkowość wsi oraz jej wartość kulturową.
Napisz komentarz
Komentarze