Urlop wychowawczy
Czym cechuje się urlop wychowawczy? Najłatwiej mówiąc, jest to uprawnienie rodziców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niestety okres urlopu wychowawczego nie jest płatny, dlatego nie ma mowy o uzyskiwaniu wynagrodzenia od pracodawcy. Pamiętajmy o tym, że z takiego urlopu skorzystają zarówno matki, jak i ojcowie, zatrudnieni poprzez stosunek pracy. Mogą oni skorzystać z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przed ukończeniem 6 roku życia przez dziecko lub 18 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych.
Jeżeli jeden rodzic chce skorzystać z urlopu wychowawczego, może on postawić maksymalnie na 35 miesięcy, a pozostały miesiąc przysługuje drugiej osobie. W ostatnim czasie obserwujemy zmiany w przepisach prawnych, które sprawiły, że oboje rodzice mogą jednocześnie skorzystać z urlopu wychowawczego. W tej sytuacji do dyspozycji mamy po 18 miesięcy dla każdego rodzica. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Co trzeba wiedzieć o urlopie wychowawczym?
Czy za urlop wychowawczy otrzymamy wynagrodzenie? Warto wiedzieć, że za okres takiego urlopu nie przysługuje nam płaca. Rodzice mogą natomiast wnioskować o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Jest to dostępne rozwiązanie dla rodzica, który:
- Przed urlopem pracował na podstawie umowy o pracę co najmniej przez 6 miesięcy
- Nie pobiera żadnych innych świadczeń, takich jak np. zasiłek macierzyński
- Nie wykonuje pracy zarobkowej
- Dziecko nie uczęszcza do żłobka lub przedszkola
Ile zasiłku wychowawczego można uzyskać? Jego wysokość to 400 złotych na miesiąc. Faktem jest, że nie jest to samodzielne świadczenie. Prawo do niego mają rodziny, które korzystają również z zasiłku rodzinnego. Świadczenie można pobierać przez 24 miesiące, 36 miesięcy (gdy opiekujemy się więcej niż jednym dzieckiem z jednego porodu) lub 72 miesiące kalendarzowe (jeśli opieka dotyczy dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością). Jak widać, urlopy wychowawczy to bezpłatne prawo rodziców, które wymaga jednak spełnienia określonych warunków w celu uzyskania zasiłku wychowawczego.
Jakie zalety ma urlop wychowawczy?
Coraz więcej kobiet decyduje się skorzystać z urlopu wychowawczego. Zazwyczaj kierujemy się dobrem dziecka, przy czym korzyści jest znacznie więcej. Jakie zalety ma urlop wychowawczy? Najważniejsze korzyści to z pewnością:
- Dobro dziecka
- Ochrona przed zwolnieniem
- Dłuższe przebywanie z domu z pociechą
Nie zapominajmy także o poważnych wadach, które wiążą się z brakiem rozwoju zawodowego, brakiem uzyskiwania wynagrodzenia podczas urlopu, czy też tęsknotą za kontaktem ze współpracownikami. Kodeks pracy wskazuje, że urlop wychowawczy przysługuje rodzicom, którzy zatrudnieni są w danej firmie przez dłuższy czas niż 6 miesięcy. Konieczne jest także posiadanie umowy o pracę. Z takiego przywileju skorzystają zarówno matki, jak i ojcowie.
Urlop wychowawczy ma swoje plusy i minusy, dlatego wzbudza wiele kontrowersji wśród rodziców. Niektórzy uważają, że warto całkowicie poświęcić się opiece nad dzieckiem, z kolei inni wolą pracować i zarabiać na utrzymanie rodziny. Oczywiście ostateczna decyzja o przejściu na urlop wychowawczy jest kwestią indywidualną. Nie jest to obowiązek, dlatego rodzic sam decyduje o tym, czy chce dłużej przebywać z dzieckiem w domu. Za ten czas nie otrzymujemy wynagrodzenia, jednak mamy możliwość skorzystania z zasiłku wychowawczego. To niewielka kwota, jednakże mimo to warto starać się o wsparcie finansowe podczas wychowywania dziecka.
Podsumowując, urlop wychowawczy jest uprawnieniem rodziców, którzy pracują na podstawie umowy o pracę. Dokładne informacje o tym zagadnieniu znajdują się w Kodeksie pracy.