Świadczenie rehabilitacyjne
Jeśli chcemy uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, musimy wystąpić z wnioskiem do oddziału ZUS. Konieczne jest wypełnienie formularza ZNp-7 dostępnego w sieci lub w jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętajmy jednak o tym, aby do wniosku dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9), wypełnione przez lekarzy prowadzących leczenie. Dodatkowo znaczenie ma wywiad zawodowy z miejsca pracy (OL-10). Nie jest to konieczne wtedy, gdy dana osoba prowadzi pozarolniczą działalność lub gdy niezdolność do pracy powstała po zakończeniu zatrudnienia. Do wniosku trzeba również dołączyć zaświadczenie płatnika składek Z-3 w przypadku pracownika, Z-3b w przypadku przedsiębiorcy i duchownych lub Z-3a w przypadku innych ubezpieczonych osób. Z tego obowiązku zwolnione są osoby wcześniej składające takie oświadczenie w celu otrzymania zasiłku chorobowego, gdy nie doszło do zmian wskazanych okoliczności. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Osoba ubiegająca się o wspomniane świadczenie w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy powinna załączyć do wniosku kartę wypadku przy pracy, protokół ustalenia okoliczności oraz przyczyn wypadku lub decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej (wydaną przez inspektora sanitarnego).
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne
Kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Mamy na to do 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Po przekroczeniu tego terminu dojdzie do przedłużenia czasu rozpatrywania wniosku, przez co dłużej będziemy czekać na pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 60 dni. Termin jest liczony od momentu złożenia kompletu wymaganych dokumentów. Jeżeli tego nie zrobimy, ZUS wezwie nas do uzupełnienia wniosku i dłużej będzie rozpatrywał dokumentację. Najlepiej jest zatem przesłać do ZUS-u komplet dokumentów, tak aby jak najszybciej otrzymać środki pieniężne w związku ze świadczeniem rehabilitacyjnym.
Po złożeniu formularza zostaniemy wezwani na badanie przez lekarza orzecznika. Wydaje on orzeczenie, które stanowi podstawę do wydania ostatecznej decyzji. Jeśli lekarz stwierdzi, że dana osoba jest niezdolna do pracy, ale rokuje odzyskanie tej zdolności, wtedy ZUS przyznaje świadczenie rehabilitacyjne na wskazany okres. W przeciwnym razie można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia (ustnie lub pisemnie w jednostce ZUS).
Odwołanie od odmowy przyznania świadczenia
Odwołanie jest wnoszone do sądu za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu jednego miesiąca, licząc od dnia doręczenia decyzji odmownej. W tej sytuacji sądem rozpoznającym sprawę jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubezpieczonej. Jakie elementy należy zawrzeć w odwołaniu? Pamiętajmy o oznaczeniu sądu i organu, za pośrednictwem którego wnosimy pismo, oznaczeniu odwołującego się, wnioskach, dowodach i twierdzeniach, oznaczeniu zaskarżanej decyzji, uzasadnieniu i podpisie. Co ciekawe, w odwołaniu nie trzeba wskazywać konkretnych zarzutów w kierunku wydanego rozstrzygnięcia. Wystarczy sam fakt, że osoba wnosząca nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Jednakże ważne jest to, aby wykazać, że lekarz orzecznik w niewłaściwy sposób dokonał oceny niezdolności do pracy. Mile widziane jest zatem dołączenie dokumentacji medycznej i prywatnych opinii lekarskich.
Podsumowując, warto zauważyć, że świadczenie rehabilitacyjne dla pracownika jest dostępne po spełnieniu określonych warunków. Konieczne jest oczywiście wystąpienie z wnioskiem do ZUS-u na odpowiednim formularzu, elektronicznie lub osobiście w placówce instytucji.