Charakterystyka choroby
Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się tym, że lubi powracać, a więc ma charakter przewlekły. Konieczny zatem okazuje się kontakt z dermatologiem. Dermatoza dobrze prowadzona może latami nie dawać o sobie znać i przejść w stan remisji. Jednak pod wpływem pewnych predysponujących czynników, objawy się nasilają, np. przez:
podrażnienia skóry nieodpowiednimi czy agresywne kosmetykami,
obniżoną odporność,
stres,
alkoholizm,
zaburzenia odżywiania,
predyspozycje genetyczne,
zanieczyszczenie powietrza,
zakażenie wirusem HIV.
Grzyby malassezia furfur, jeśli mają do tego dobre warunki, mogą niebezpiecznie się rozmnożyć i przenosić na inne, bogate w gruczoły łojowe części ciała. Co uzewnętrznia się właśnie stanami zapalnymi oraz dokuczliwymi objawami specyficznymi dla tego schorzenia.
W celu zapanowania nad chorobą działa się objawowo, zatem reguluje pracę gruczołów łojowych, zabija grzyby, jak również łagodzi stany zapalne. Cierpiący na ŁZS głowy mogą po pewnym czasie, zauważyć u siebie również objawy łysienia.
Jak skutecznie radzić sobie z objawami łojotokowego zapalenia skóry głowy?
Leczenie | Przebieg |
I etap | Usunięcie zalegającej łuski na skórze głowy, by:
|
II etap | Produkty przeciwgrzybicze, regeneracyjne, regulujące produkcję gruczołów łojowych. |
Na co należy zwrócić uwagę na każdym z etapów: | Trzeba zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych, które dogłębnie nawilżą, pomogą zagoić zmiany oraz odbudować płaszcz lipidowy. Co w efekcie sprawi, że skóra będzie bardziej wzmocniona, odporniejsza na drobnoustroje. |
.jpg)
Żeby ograniczyć typowe objawy skórne, związane z ŁZS, które przyczyniają się do wypadania włosów, konieczne jest właściwe leczenie, odpowiednia pielęgnacja profesjonalnymi dermokosmetykami, przeznaczonymi specjalnie do skóry objętej tą dermatozą. Czasami w porozumieniu z dermatologiem, potrzebne okazuje się również wdrożenie specjalnych trychologicznych zabiegów. Tylko postępując w ten sposób, można zapobiec nadmiernemu gubieniu łodyg, a nawet łysieniu – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Czy szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku wystarczy?
Sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku to może być za mało, ponieważ ma on zbyt krótki kontakt ze skórą głowy. Warto stosować specjalny zestaw dermokosmetyków, gdzie oprócz szamponu, znajdzie się również np. płyn, odżywka czy emulsja bez spłukiwania. Wtedy odpowiednio dobrane składniki aktywne będą mogły wejść w głąb skóry, by ją regenerować i zakotwiczać cebulki.
W kompozycjach szukaj, takich wartościowych naturalnych substancji, jak:
Pirokton olaminy – koi stany zapalne, likwiduje świąd i podrażnienia, wykazuje działanie przeciwgrzybicze, odkażające oraz antybakteryjne.
Siarczek selenu – działa bakteriobójczo, grzybobójczo i odkażająco.
Ichtiol – ma silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, regeneruje, normalizuje proces wymiany naskórka.
Mocznik – nawilża, natłuszcza, zmiękcza naskórek, pielęgnuje podrażnioną skórę.
Kwas glikolowy – reguluje proces złuszczania naskórka i pracę gruczołów łojowych, przyspiesza regenerację, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry.
Siarka – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, normalizuje pracę gruczołów łojowych, odkaża, oczyszcza.
Arginina – utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia.
Kwas jabłkowy – wspomaga złuszczanie martwego naskórka, reguluję pracę gruczołów łojowych, świetnie nawilża i poprawia elastyczność skóry.
Glukonolakton – regeneruje, łagodzi podrażnienia, nawilża.
Zniweluj objawy ŁZS i zahamuj wypadanie włosów– wybierz zestaw Seborh
.png)
.png)
Szampon Seborh – z siarczkiem selenu, mleczkiem pszczelim i glinką biała szybko zabija grzyby, zmiękcza, po czym gruntownie usuwa zrogowaciały naskórek. Preparat łagodzi drobne ranki, zaczerwieniania i stany zapalne, wpływając na regenerację skóry, a tym samym wzmacnianie cebulek.
Emulsja Seborh – ma w sobie np.: NMF, olej konopny i pirokton olaminy, ze względu na te i inne odpowiednio dobrane składniki szybko goi, zmiękcza oraz wygładza skalp, jak również reguluje pracę gruczołów łojowych.
Płyn Seborh – znajdziesz w nim liczne kwasy, glukonolakton oraz ekstrakt z miłorzębu. Mgiełka wspomaga mikrokrążenie oraz regenerację skóry, do tego wzmacnia naczynka.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja skóry głowy z ŁZS
W pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie. Nie można zaniedbywać kolejnych, wyznaczonych przez specjalistę wizyt oraz jego zaleceń. Dermatolog może zlecić zastosowanie odpowiednich produktów przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych, aby uspokoić skórę.
Warto nawet w okresie remisji stosować odpowiednie dermokosmetyki, by regulować pracę gruczołów łojowych, ponadto wspierać barierę ochronną skóry.
Nie bez znaczenia jest także delikatne obchodzenie się z włosami. Na pewno nie pomoże im gorący nawiew suszarki, trzeba uważać też na urządzenia do stylizacji na gorąco, jak również kosmetyki do utrwalania fryzury. Zrezygnuj z agresywnych preparatów myjących!
Podsumowanie
Jeśli zależy Ci na tym, by mimo ŁZS, cieszyć się dobrą kondycją skóry głowy oraz bujną czupryną, obowiązkowo musisz kontrolować swój stan w porozumieniu z dermatologiem. Ważny jest wybór właściwych produktów, jak szampon na wypadanie włosów przy łojotoku, a także innych preparatów o bogatym składzie. Będą one mogły wspierać jego pracę, pozostając nieco dłużej na skalpie.