Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Małopolska pod wodą? Alert RCB! Nadchodzą nawałnice i zagrożenie powodziowe!

Masz telefon? Z pewnością właśnie odebrałeś alarmujący sygnał! Rankiem 8 lipca 2025 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało ostrzeżenie: "Uwaga! 08.07 prognozowane intensywne nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe". Małopolska znowu na celowniku żywiołu!
Alert RCB.
Alert RCB.

Autor: Canva

Podziel się
Oceń

Wczorajsza doba była zaledwie przedsmakiem tego, co może wydarzyć się w regionie. Straż Pożarna odnotowała ponad 500 interwencji, głównie z powodu uszkodzonych dachów i powalonych drzew, a najbardziej poszkodowane były powiaty brzeski (206 zgłoszeń) i bocheński (166 zgłoszeń). Ewakuacja harcerzy w Brzeźnicy pokazała, jak szybko sytuacja może stać się groźna. Dziś jest jeszcze poważniej!

Małopolska tonie? IMGW alarmuje, RCB ostrzega!

IMGW-PIB już wcześniej wydało bardzo poważne ostrzeżenia, a alert RCB tylko potwierdza ich wagę. Pięć małopolskich powiatów – chrzanowski, olkuski, oświęcimski, suski i wadowicki – objętych jest III stopniem zagrożenia przed intensywnymi opadami. Między 8 lipca (od godziny 20:00) a 10 lipca (do godziny 8:00) 2025 roku może spaść od 90 do nawet 170 mm deszczu! To ekstremalne wartości, które niosą ze sobą olbrzymie ryzyko.

Również pozostałe 15 powiatów, w tym Kraków, Tarnów i Nowy Sącz, objętych jest II stopniem ostrzeżenia przed deszczem, gdzie przewiduje się od 60 do 90 mm, a miejscami do 130 mm opadów. Dodatkowo, powiaty nowotarski i tatrzański również spodziewają się ulewnych deszczy – od 80 do 110 mm, a miejscami do 130 mm.

Prognozy IMGW są jednoznaczne: "Należy spodziewać się gwałtownych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w zlewniach górskich, wyżynnych i na terenach zurbanizowanych. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych... Istnieje możliwość występowania lokalnych podtopień oraz wystąpienia powodzi błyskawicznych 'Flash Flood'".

Pilna dymisja Wód Polskich: Burza w czasie burzy?

W kontekście nadchodzącego niżu genueńskiego i dramatycznej sytuacji pogodowej w Małopolsce, wczorajsza informacja o odwołaniu Joanny Kopczyńskiej ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nabiera jeszcze bardziej sensacyjnego wymiaru. Decyzja Ministerstwa Infrastruktury zapadła dosłownie w przeddzień nasilenia się zjawisk atmosferycznych.

Były minister Marek Gróbarczyk na platformie X zasugerował, że powodem dymisji mogły być "zbiorniki retencyjne – nie chciała ich opróżniać niezgodnie z instrukcją, której nie zmienili po ostatniej powodzi, a w tle dramat kolejnej powodzi!". Czy ta zmiana na kluczowym stanowisku wpłynie na reakcję służb i zarządzanie kryzysowe w najbliższych godzinach?

Co robić? Słuchaj Służb i bądź przygotowany!

Apelujemy o maksymalną ostrożność! Dzisiejszy alert RCB to sygnał, że sytuacja jest poważna i może szybko się pogorszyć.

  • Zabezpiecz swój dobytek: Jeśli mieszkasz na terenach zagrożonych podtopieniami, zabezpiecz piwnice i niższe kondygnacje. Odsuń cenne przedmioty od okien.

  • Nie ignoruj ostrzeżeń: Śledź bieżące komunikaty pogodowe i alerty wydawane przez IMGW, RCB i lokalne władze.

  • Słuchaj poleceń służb: W przypadku konieczności ewakuacji, postępuj zgodnie z instrukcjami straży pożarnej, policji czy innych służb ratunkowych.

  • Unikaj podróży: Jeśli nie musisz, zostań w domu. Drogi mogą być zablokowane lub zalane, a warunki na nich bardzo niebezpieczne.

  • Przygotuj zestaw awaryjny: Miej pod ręką latarkę, naładowany telefon, powerbank, podstawowe leki i zapas wody pitnej.

  • W razie zagrożenia życia lub mienia, natychmiast dzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998.

Pamiętajmy, że odpowiedzialność i szybka reakcja mogą uratować życie i mienie.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama