Jakie uszkodzenia roślin kukurydzy powoduje stonka kukurydziana?
Na roślinach kukurydzy żerują zarówno osobniki dorosłe — chrząszcze, jak i również larwy. Znaczenie gospodarcze poszczególnych form jest znacznie zróżnicowane. Chrząszcze żerują na roślinach, głównie wyjadają znamiona na kolbach. W efekcie czego niemożliwe jest jej zapylenie, co prowadzi do szczerbowatości kolb — bezpośredniej straty w plonie ziarna. Chrząszcze mogą też wyjadać ziarniaki w części wierzchołkowej kolby.
Duże większe szkody w uprawie kukurydzy powodują żerujące larwy w glebie, a następnie w roślinie. Pierwsze larwy po wylęgu mogą żerować na kiełkujących ziarniakach, co prowadzi do ich szybkiego zamierania i strat w obsadzie roślin.
Larwy występujące w dalszej części sezonu wegetacyjnego atakują korzenie włośnikowe, następnie przegryzają się do korzeni. Z czasem drążą tunele do jego rdzenia oraz do nasady łodygi, uszkadzają również korzenie przybyszowe. W efekcie czego pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby jest znacznie utrudnione. Rośliny, na których żerują larwy, gorzej rosną, a w przypadku znacznych uszkodzeń przedwcześnie zamierają.
Jednym z objawów jest wyleganie
Żerowanie larw na korzeniach bardzo trudno dostrzec bez dokładnej lustracji. Sygnałem o występowaniu stonki kukurydzianej na polu mogą być placowo występujące wylegnięcia rośli. Pochylają się one w kierunku słońca, ale nie wyłamują.
Insektycydy do zwalczania stonki kukurydzianej
Do eliminacji stonki kukurydzianej zarejestrowane było 14 insektycydów (stan na lipiec 2024 roku), które mogą zawierać jedną z substancji czynnych lub być ich mieszaniną:
- deltametrynę
- acetampiryd
- lambda-cyhalotrynę
- flupyradifuron
- teflutrynę
- cypermetrynę
Środki owadobójcze mogą być aplikowane w formie zaprawy insektycydowej, aplikacji w formie granulatu oraz nalistnie podczas sezonu wegetacyjnego.
Insektycydy do zwalczania stonki kukurydzianej można znaleźć w sklepie internetowym dla rolnika. Więcej szczegółów związanych z dawkowanie produktów oraz zasadami stosowania dostępne jest w opisach produktów.