Jak rozumieć prędkość łącza?
Przepustowość łącza internetowego zazwyczaj podaje się w dwóch jednostkach: MB/s oraz Mb/s. Co to oznacza? MB/s to inaczej megabajty na sekundę, a Mb/s natomiast megabity na sekundę. Należy przy tym pamiętać, iż 1 megabajt to 8 megabitów. W megabitach podaje się prędkość transmisji łącza, a w megabajtach maksymalny transfer download (pobierania) lub upload (ładowania). Przykładowo - łącze o przepustowości 800 Mb/s to takie, którego maksymalny transfer plików wyniesie 100 MB/s. Inaczej mówiąc, w idealnych warunkach plik, który “waży” 500 MB, zostanie ściągnięty w 5 sekund.
Kluczowe czynniki wpływające na prędkość internetu
Najistotniejszym aspektem prędkości internetu jest rodzaj łącza. Obecnie najszybszym dostępnym medium dla osób prywatnych i firm jest internet światłowodowy. To technologia, dzięki której dostawcy internetu mogą oferować wysoką maksymalną prędkość internetu. Warto to rozumieć dosłownie - wartości podawane przez dostawców stanowią wartość “do”. Ostateczne wykorzystanie przepustowości zależy od wielu różnych czynników.
Jednym z nich są warunki świadczenia usług przez inne podmioty. Mamy tu na myśli możliwości, jakie dają serwery np. serwisu streamingowego czy dostępność w okolicy serwerów hostujących gry sieciowe. Jeśli właściciel tych serwerów ogranicza prędkość transferu, to nie ma nic wspólnego z możliwościami łącza. To samo dotyczy wszelkich awarii czy np. nadmiernego zainteresowania, które blokuje ruch użytkowników.
Ponadto na prędkość internetu mogą wpływać urządzenia, których używamy, a także to, czy korzystamy z internetu bezprzewodowo, np. poprzez Wi-Fi. Tu również mogą wystąpić wartości niższe od tych deklarowanych przez dostawcę. Router Wi-Fi ponadto ma ograniczony zasięg - w dużych budynkach sygnał może nie być wystarczający, warto wówczas dokupić np. wzmacniacz zasięgu.
Jak sprawdzić prędkość internetu?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie aktualnej przepustowości łącza jest wykorzystanie różnych serwisów do pomiaru prędkości internetu, takich jak Speedtest, Ookla czy Fast.com. Testy te warto uruchamiać o różnych porach dnia, aby uzyskać pełny obraz wydajności łącza. Najlepiej test przeprowadzić na komputerze, który jest podłączony do routera za pomocą kabla Ethernet. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z dostawcą, aby zasięgnąć informacji, czy nagły spadek transferu nie ma związku z globalną awarią.
Ostatecznie prędkość internetu zależy od wielu czynników, zarówno tych związanych z dostawcą, jak i warunków lokalnych. Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy, który oferuje różnorodne pakiety internetowe oraz telewizję internetową, to koniecznie sprawdź Fiberlink. Według rankingu dostawców internetu domowego za ostatni kwartał 2023 roku jesteśmy najszybszym dostawcą w Małopolsce wśród operatorów z wyłącznie polskim kapitałem (źródło: speedtest.pl). Nasza sieć dociera do miejscowości w powiecie myślenickim, wadowickim, wielickim i krakowskim. Docieramy również do Bochni. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najszybszy internet w okolicy!